video here

Origin update: Keňa 2019

26. června 2019

Kávy z Keni patří k těm nejdůležitějším v naší nabídce. Jsou nesmírně populární a chuťově unikátní. Právě proto o ně mají velký zájem snad všichni obchodníci s výběrovou kávou na světě.


I proto se do Keni opakovaně vracíme osobně. Naše poslední návštěva proběhla v únoru 2019. Níže v článku najdete její shrnutí a také principy, kterými jsme se při nákupu pro letošní sezonu řídili. Díky tomu budete moci nahlédnout pod pokličku všem keňským kávám, na které se můžete letos od nás těšit.

Do Keni jsme letos vyráželi s mírnými obavami. Netýkaly se ani tak lednového teroristického útoku v Nairobi (byť nás rozhodně také trochu vyděsil), ale zejména informací, které jsme v průběhu roku zaznamenali. Ty hovořilly o tom, že až polovina sklizně byla zničena mrazy v době kvetení. Velmi nás proto uklidnila slova Mie Hansen, ředitelky Kenyacof. Hned při úvodním briefingu v laboratořích v Karen nás ujistila, že i když dopady mrazu určitě bylo možné pozorovat, díky vlhkému počasí z léta 2018 se jednalo o vůbec největší kvetení za posledních několik let. I proto byl nakonec celkový objem sklizně vyšší, než v roce předchozím.

Apropós, laboratoře. Vlastně každý, kdo do Keni za kávou přijede, stráví většinu času v některé z nich – právě sem se koncentrují všechny vzorky z jednotlivých týdnů sklizně v celé zemi. Je to dáno hodně centralizovaným způsobem obchodování s keňskou kávou. Jako Nordbeans pravidelně navštěvujeme již zmiňovanou laboratoř Kenyacof (kde jsme strávili nejvíce času) a také laboratoř Dormans. Právě ta se letos přesunula do ultramoderních prostor u města Ruiru. Jen její samotná návštěva byla zážitkem.

Teď už ale k samotnému výběru káv. Do Keni jsme přijeli se záměrem vybrat kávy z co nejvíce tamějších podoblastí, z nichž možná nejznámější jsou Kirinyaga a Nyeri. Zatímco tomu prvnímu jsme se věnovali intenzivně i v minulých letech, naší poslední kávou z Nyieri byla v roce 2016 vůbec první Keňa v historii Nordbeans – Kahuro. Dále jsme chtěli ověřit, jak si letos povedou kávy od kooperativ, jejichž kávy jsme v minulosti již pražili. Třetím cílem bylo učinit další pokus o navázání přímějšího a stabilního vztahu s některým z kávových statků (estates) nebo zpracovatelských závodů (factories).

V praktické rovině jsme hledali kávu pro keňskou variantu espressa Owl’spresso, jeden ze dvou komponentů pro letní edici espressa Popík pražské Esky a průřezovou nabídku na filtr ve velikosti zrn AA, AB a PB. Nejprve k filtrům – právě ty se do naší nabídky dostaly nejdříve. Jako první nabízíme vůbec nejzajímavější kávu, kterou se nám letos podařilo v Keni koupit. Pochází ze zpracovatelského závodu Wanjengi, který je součástí kooperativy Kahuhia Coop. Society. Wanjengi jsme navštívili v oblasti Muranga osobně, právě na základě výsledků slepého cuppingu. S jejím týmem navíc zůstáváme nadále v kontaktu. Díky Paulovi Mwangi máme pravidelný přehled o dění v závodě, včetně setkání jejích členských farmářů, poradách vedení závodu, hnojení farmy apod. My zase na oplátku posíláme zpátky do Keni zprávy o dění v pražírně. Wanjengi AA je každopádně skvělou kávou, která připomíná sladkou limonádu s malinami, třešněmi a jiskřivou aciditou.

Z regionu Nyieri se můžete brzy těšit na kávu Ichuga AB. Pochází ze stejnojmenného závodu ve správně kooperativy Kiama. Pokud platí informace, které jsme dostali přímo v Keni, měli bychom být jedinou evropskou pražírnou, která s touto kávou bude pracovat. To by mělo platit také pro kávu Gituja. Ta je zajímavá hned ze dvou důvodů. Jednak pochází z méně známého regionu Tharaka-Nithi a druhak se jedná o kávový statek, tzv. estate. To znamená, že farma a zpracovatelský závod není v držení kooperativy (respektive jejích členů), ale má jednoho konkrétního majitele. V tomto případě je jím Jepson Karau M’Muthara. Kávy ze soukromých estates se nám podařilo koupit také v regionech Kiryniaga (Makena) a Kiambu (Cianda). Závod Cianda jsme navíc navštívili osobně a celou produkci probrali s jejím manažerem Jeremym.     

U espress byla  situace zvláště vypečená. Mezi stovkami vzorků v laboratoři Kenyacof jsme totiž při slepém cuppingu vybrali ty, které byly následující den draženy na burze Nairobi Coffee Exchange. Abychom je pro vás dovedli doopravdy získat, bylo tedy nutné je vydražit. To se nakonec v obou případech podařilo. Můžete se proto těšit na šťavnaté estate espresso Rurima AB z Embu, které je plné broskví a zralých citrusů. Pro Popík potom padla volba na kávu ze závodu Kii, která voněla po citronových pastilkách a chutnala po jablcích a sladkém tropickém ovoci. Tím jsme si zároveň splnili jeden z výše stanovených cílů, kávu z tohoto závodu kooperativy Runget’o jsme nabídli již při loňské sklizni.

Zbývá probrat novinky z logistiky. Jak jste si možná všimli, většina obchodů s kávou se odehrává v okolí Nairobi, které leží ve vnitrozemí. Protože káva jezdí do Evropy po moři, veškerý export probíhá z přístavu Mombassa. Od roku 2018 funguje mezi těmito 2 městy renovovaná železnice. I proto keňská vláda zavádí nový systém, kdy k odbavení a celnímu vyřízení kontejneru probíhá již v Nairobi. V Mombasse je pak přesun již jen otázkou překládky a vykládky, proces se nezdržuje administrativou. Do budoucna by vše mělo urychlit export kávy ze země tak, abychom ji měli všichni k dispozici ještě dřív. Celý systém se ale teprve zavádí…

A to je pro rok 2019 asi vše. Sledujte průběžně naši nabídku a dejte nám vědět, kterou keňskou kávu jste si nejvíce oblíbili. #ZnamSvouKavu

 

 

 

Social links