video here

Filtrace vody AQ3 Mini

2. dubna 2020

Zajímá vás, jak zbavit vodu všech nečistot? A to ať už doma nebo na provoze? Tato nová sestava filtrů by vám měla zaručeně pomoci.


Máte problémy s vodou? Je moc železitá, moc tvrdá, nebo prostě jen nechutná dobře? Ve spolupráci s Výzkumným Technologickým Institutem představujeme zcela nový systém filtrace AQ3 Mini. Ta vaši vodu zcela dokonale vyčistí. Nejedná se o jeden, ale hned o sestavu několika filtrů.

Vezmeme to hezky popořádku a popíšeme si každou část, kterou voda prochází. Ze všeho nejdříve voda putuje z vaší vodovodní přípojky do Iontovýměného filtru, který sníží tvrdost vody, dále do GAC absorbčního filtru, který odstraňuje chlór a těžké kovy. Následně se dostává do mechanického filtru, který zachytává pevné částice.

Takto před-filtrovaná voda proudí dále do nano modulu, kde dochází k odstraňění drobných nečistot, které jsou ve vodě rozpuštěny. Ty jsou separovány a odtékají do odpadu. Odstraní se tak molekuly do velikosti 0,8 nm (menší projdou). Díky tomu se ve vodě zachovají látky tělu prospěšné, jako jsou minerály (K, Mg, Ca, atd.) a odstraní se látky složitější, ovlivňující její kvalitu a chuť (NO3, Ca(HCO3)2, pesticidní látky atd.). Nejedná se o reverzní osmózu, protože nano modul je o řád „hrubší síto“ tedy odstraní jen část látek nežádoucích z hlediska chuti a voda zachovává své biogenní vlastnosti.

Již čistá voda pak proudí do post-filtrační části, ve které dochází k obohacení minerály, přidání negativních iontů (pro lepší fixaci minerálů) a obohacení mikrobublinkami kyslíku. Dále voda proudí přes kazetu s aktivním uhlíkem, který zlepšuje její chuť a vůni.

Konečným stupněm úpravy je zařízení UV-C lampa, které vodu sterilizuje.

Skrze sací pumpu voda následně proudí do tlakové nádrže, která funguje jako zásobárna vody a zároveň nám vytváří dostatečný tlak pro kávovar. Z tlakové nádrže je voda dále vedena do kávovaru, kohoutku, či jiných zařízení.

AQ3 Mini vyrobí 300 ml vody za 1 minutu, což znamená, že denní výrobní kapacita zařízení je okolo 100 litrů. Zařízení má vzdálené sledování skrze aplikaci, ve které vidíte reálný průtok vody na jednotlivých filtracích, jejich zbývající kapacitu a stav tlakové nádrže.

Realizace a instalace AQ3 Mini:

Jelikož se nejedná o klasickou průtokovou filtraci, je zde potřeba pohlídat hned několik faktorů. Hlavní otázkou je, kolik má daný provoz odběr vody (za 24 hodin) a zda jsou v průběhu dne i časy, kdy je zvýšen jednorázový odběr.

Typickým příkladem jsou kavárny, kde je z rána největší odběr, způsobený laděním espressa, přípravou několika litrů batch brew, přichystáním pitné vody pro zákazníky apod. V takovém případě se můžeme dostat na odběr X desítek litrů během opravdu krátké doby. Na toto vše je potřeba myslet už na začátku a zvolit tak správnou velikost nádrže, případně jich zapojit několik za sebou. Také je potřeba pohlídat správné množství výstupů z nádrží, tak abychom dokázali připojit všechna zařízení.

A jak filtraci získat? Stačí se obrátit na našeho manažera služeb Lukáše Brose a ten vám zodpoví veškeré případné dotazy. Informace také naleznete na našem webu ZDE!

Přejeme vám tu nejlepší vodu pod sluncem.

A brzy u dalšího technického blogu.

Tým NORDBEANS!

Social links