Cocondo pro nás představuje velmi významnou kávu. Farmáře Luise Emilia poznal náčelník Martin před lety při své první návštěvě Kolumbie. Okamžitě si padli do oka a Martinovi bylo jasné, že první káva pražírny Nordbeans by měla pocházet právě z farmy, kterou ho Luis prováděl. Jenže dostat kávu z horské vesnice v kolumbijských horách do pražírny v Liberci je zkrátka výzva. Tehdy jsme do procesu zapojili ještě naše přátele z The Coffee Quest, kteří se této role zhostili s vervou jim vlastní. Od té doby uplynula řada let a nám se společně podařila spousta skvělých věcí. Stejně tak se nám podařilo překonat několik výzev, během kterých nikdo z nás neuhýbal pohledem stranou, ale všichni jsme se společně aktivně zapojili do hledání řešení.
Výsledkem této spolupráce je náš letošní Transparency Project, kterým jsme chtěli poukázat na roli, kterou každý z nás zastává. O práci exportérů a importérů totiž často panuje určitý narativ, že se pouze přiživují na práci producentů. Realita by ale nemohla být vzdálenější. Ve většině případů jsou to právě oni, komu vděčíme za možnost užívat si fantastické kávy z nejzazších koutů celého světa na denní bázi. A ani v tomto případě tomu není jinak.
Cocondo
Luis na přelomu tisíciletí ukončil svou praxi jako lékař a rozhodl se pro kariéru farmáře. Od začátku ho hnala myšlenka organiky a Cocondo se tedy stalo první organickou farmou ve slavném departmentu Antioquia. Luisovo přesvědčení o organice bylo už v té době velmi silné a dodnes si ho zachovává. Celou farmu pokrývá lesní prostředí a kávovníky rostou v přirozené diverzitě spolu s plantany a ovocnými stromy. Celý svah zavlažuje řeka Cauca, protékající lesem. Luis se zásadně vyhýbá jakýmkoliv agrochemikáliím, které by ovlivnily čistotu jeho produktů a narušily přirozené prostředí farmy, které tolik chrání. Zajímavostí je také přezdívka Vampiro, kterou si farma získala od svých návštěvníků. Ta odkazuje na ohrožené netopýry, kteří dělají Luisovi na farmě společnost. Jedná se o nesmírně magické místo.
Právě organickému režimu zemědělství přisuzujeme úžasný charakter místní kávy, který jsme si zamilovali ve všech podobách – promyté, honey a hlavně náš ikonický natural. Časem jsme od Luise začali kupovat celou sklizeň mířící na export a vše se zdálo být zalito sluncem. V roce 2020 ale přišla velká rána – krom globální pandemie, která celý kávový průmysl při nejmenším zbrzdila, se Luisovou farmou také prohnala sérii silných bouří, která krom zázemí pro zpracování poničila i polovinu kávovníků. V následující sezoně nebyl Luis kvůli kolumbijským závazkům vyprodukovat žádnou kávu na export a sami jsme se začali obávat, jestli se naše nejdéle běžící partnerství nechýlí ke konci.
S blížící se letošní sklizní situace stále nebyla o moc lepší. Další ranou pro Luise byl nárůst nákladů spojených s produkcí, který se týkal především nižší úrovně kávy, kterou produkuje pro lokální trh. Východisko bylo vcelku jednoduché – zkrátka bylo nutné v letošní sezoně zaplatit za kávu více, abychom Luisovi pomohli s cashflow celé farmy. Luise jsme tedy poprosili, aby spočítal, kolik by za kávu potřeboval utržit, zatímco jsme sami začali jednat s The Coffee Quest. I s nimi jsme brzy našli společnou řeč, jelikož oběma stranám záleží na zachování partnerství. My jsme řekli, že za kávu zaplatíme, kolik bude Luis potřebovat a TCQ nabídli, že se pokusí co nejvíce srazit svou marži, aby se co největší část peněz dostala přímo k Luisovi. Ve stejném duchu probíhalo i jednání s evropskými kolegy z TCQ, se kterými jsme se navíc dohodli, že celý tento projekt pojmeme v duchu transparentnosti, abyste si i vy, kteří si kávu vychutnáváte v kavárně, mohli dohledat náklady na její produkci a transport.
V tomto případě jsme se společně dohodli na tzv. farm-gate price 209 Kč/kg (cena, za kterou káva v usušené třešni opouští farmu). Navzdory meziročnímu nárůstu burzovních cen (komoditní) o více než 100 % se nadále jedná o dvojnásobnou cenu. Nordbeans od Luise nakupuje veškerou kávu, která míří mimo kolumbijský trh a cenu kávy tak lze považovat za relevantní vůči jeho nákladům.