video here

PARALYMPIJSKÁ EDICE BOCCIA Z KOLUMBIE

12. května 2021

Yessica Parra mění dynamiku ženské produkce výběrové kávy v Kolumbii. Máme radost, že jeden z lotů můžeme představit v rámci naší Paralympijské edice, která pomůže rozvoji sportu Boccia v Čechách.


Při pátrání po kávě pro naši paralympijskou edici jsme se snažili najít takovou kávu, která nás nadchne nejen chutí, ale i svým příběhem. Nakonec nám pomohli kamarádi z The Coffee Quest, kteří jsou našimi hlavními partnery při vybírání kolumbijských káv. Máme velkou radost, že se nám podařilo splnit původní záměr a najít takovou kávu, která pomáhá dobré věci na obou stranách kávového řetězce – v Kolumbii mění dynamiku ženské produkce výběrové kávy, zatímco v Čechách pomáhá s rozvojem sportu boccia a umožňuje našim reprezentantům cestu na paralympijské hry v Tokiu.

Mujeres de Giraldo 

Mujeres de Giraldo je uskupení ženských farmářek, které vzniklo z iniciativy Yessicy Parra – mladé a ambiciózní nákupčí kávy z kolumbijského týmu TCQ. Vyrůstala v kávovém prostředí a má přirozený drive pro rozvoj a řízení různých projektů. Zodpovídá za nákupy kávy v rámci regionu Antioquia a minulý rok se také chopila příležitosti řízení skupiny Mujeres de Giraldo. Její členky se stávají „nositelkami změny" a především díky práci Yessicy po právu získávají uznání za svou práci spolu s adekvátní odměnou. 

„Když mluvíme o pěstování kávy, většina lidí si pod pojmem producent představí opáleného padesátníka v klobouku a s úsměvem od ucha k uchu. Za každým z nich ale vždy stojí žena – ať už manželka, přítelkyně, sestra nebo matka. Tyto ženy jim pomáhají s pěstováním, sklízením, tříděním, ale často také řízením celé farmy a všech zaměstnanců. Projekt Mujeres de Giraldo slouží jako pocta těmto ženám a bourá stereotyp, že pěstování kávy je ryze mužská záležitost. V tomto případě totiž ženy skutečně hrají hlavní roli,“ vysvětluje Yessica. 

Naše káva pochází z první sklizně tohoto projektu. Jedná se o pilotní lot, který by měl dalším ženám z okolí ukázat, že projekt skutečně funguje a jaké benefity z něj plynou. Z dlouhodobého hlediska je cílem propojit producentky v regionu Antioquia, navázat spolupráci s dalšími ženami v ostatních regionech a vytvořit organizaci zaštiťující kolumbijské producentky jako tomu je například v Guatemale. 
 

„Společně chceme dokázat, že kvalita námi vyprodukovaných káv má stejnou hodnotu jako ta od našich mužských protějšků. Nejprve o tom ale musíme přesvědčit samotné farmářky, které si vlivem kolumbijské macho kultury mnohdy nevěří,“ pokračuje Yessica.

Sama je přesvědčená, že jedině budováním sebedůvěry u žen ve venkovských oblastech lze tuto kolumbijskou náturu změnit. Nejen v Kolumbii mají ženy na produkci kávy nepopiratelnou zásluhu. Ve většině případů ale stále zůstává zcela nedoceněná. V návaznosti na to pak mají producentky velmi omezený přístup k informacím, školením, zdrojům a obchodním nabídkám. Tato omezení prohlubují pomyslnou socio-ekonomickou propast, snižují postavení žen, znemožňují jim úspěch a komplikují ziskovost jejich rodin. Přitom na světě existuje spousta případů, které dokazují výhody zahrnutí žen do kávového průmyslu. Skvělým příkladem je i ženská kooperativa Abakundakawa ze Rwandy, se kterou roky spolupracujeme. O jejím fungování se více dozvíte v článku ZDE.

Tento lot v sobě pojí odrůdy Caturra a Castillo, které jsou pro region Antioquia velmi typické. Jsou zpracovány promytou metodou, která naplno odhaluje jejich charakter. Káva v chuti snoubí hořkou čokoládu, hrozny a smetanu. Pražíme ji především na espresso, ale stejně jako ostatní kávy z našich bílých sáčků se rozhodně neztratí ani při přípravě batch brew.


BOCCIA 

Boccia je paralympijský sport pro hráče s nejtěžšími stupni tělesného postižení. Jedná se o sportovní úpravu hry pétanque pro vozíčkáře. Základní rozdíl je v míčích a povrchu. Hraje se v krytém prostoru s hladkým rovným povrchem se speciálními koženými míči. Hráči, kterým jejich pohybové omezení nedovoluje samostatně odhazovat míč, jej spouští do hracího pole pomocí speciální rampy. Pro osoby s těžkým tělesným postižením je boccia často jedinou možností sportovní aktivity, a tak si rozhodně zaslouží mnohem větší pozornost a podporu.

Poprvé nás na tento sport upozornil náš marketingový manažer Kuba, jehož táta je místopředsedou federace Spastic Handicap, která se stará o rozvoj tohoto unikátního sportu v Čechách. Vysvětlil nám, jakým úskalím čelí oni jako federace i samotní reprezentanti v rámci cesty na paralympijské hry do Tokia. Paralympijský výbor totiž proplácí cestu pouze jednomu asistentovi, ačkoliv každý z reprezentantů potřebuje minimálně dva. Pro některé je to přitom skutečně jedinečná příležitost, vzhledem k jejich zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Abychom jim pomohli tento sen splnit, rozhodli jsme se věnovat výdělek z limitované edice na jejich cestu do Tokia a rozvoj tohoto unikátního sportu v Čechách. 

Děkujeme, že spolu s námi pomáháte plnit sny. 

Ochutnejte limitovanou edici Boccia ZDE!


 

Social links