video here

Nahá páka: Filtrovací stanice S04 KINTO

31. leden 2019

V dnešním příspěvku se zaměříme na testování japonské filtrovací stanice S04 od společnosti KINTO. Jak se s ní pracuje našemu baristovi Kubovi Smolkovi? O tom se dozvíte v dnešní Nahé páce.


Nahá páka je blogová série, která si klade za cíl oslovit (nejen) komunitu českých baristů, baristek a jejich zvídavých zákazníků. Tentokrát ji místo Jonáše sepsal jako speciální host náš "víkendový barista" Kuba Smolka. Do práce pustil s velkou vervou, proto blog ponecháváme v první osobě. Praktické rady a návody v textech najdete označené kurzívou. Předchozí díl najdete na nordbeans.cz tady.  

Ahoj přátelé,

guess who´s back, it´s me again.

V dnešním díle se vracím do recenzo-testovacího prostoru, který minulý rok otevřel Jonáš s Gabi Master A. Už pár měsíců totiž v kavárně pracujeme s filtrovací stanicí S04 od společnosti KINTO a rád bych vám ukázal, proč jsem si ji tolik zamiloval.

Přesuňme se tedy z předměstí korejského Suwonu do japonského Tokya, kde Kinto sídlí. Tato firma byla založena v roce 1972 v prefektuře Shiga a její motto zní “Let your day be filled with what inspires you”. Každý produkt má svůj jedinečný charakter, který pocítíte v momentě, kdy ho poprvé uchopíte. To je výsledek skloubení perfektního řemeslného zpracování, těch nejlepších materiálů a pocitů, které vám práce s nimi přináší.

Stanice samotná pak působí jako dávný artefakt předávaný z generace na generaci už od období Jajoi. Skládá se z lité ocelové konstrukce s bohatou texturou a polohovatelným kroužkem svírající samotný porcelánový dripper. Ten je svým vnějším tvarem sice velmi podobný V60, avšak zásadní rozdíl se mezi nimi odehrává ze strany vnitřní. Na rozdíl od spirálních drážek V60 mají v tomto případě drážky pro proudění vzduchu svislý tvar táhnoucí se od spodního otvoru až k vrchnímu okraji. Příjemným bonusem je pak skleněný kalíšek, do kterého můžete na konci odložit dripper.

What's the difference?

Z hlediska výsledného produktu se nám Kinto dlouhodobě osvědčilo. Oproti V60 mají filtry připravené pomocí S04 sladší, šťavnatější tělo a působí vybalancovaněji. Avšak odpověď bohužel nejde zcela unifikovat, vzhledem k nekonečným možnostem v rámci přípravy. Hlavní rozdíl ale vnímám v již zmiňovaných pocitech. Je to krok zpátky směrem k řemeslu, protože právě na této stanici se skvěle odráží základní myšlenka firmy - zpomalit a užít si daný moment na maximum. Zároveň si díky designu získáte okamžitou pozornost celé místnosti, jelikož každé oko zkrátka nadchne sledování rituální přípravy s tímto artefaktem.

Jediná dvě negativa, které po několika měsících užívání vnímám, je absence drážky, do které by byl samotný dripper přesně ukotven na konstrukci. Kvůli její absenci tak musíme pokaždé kontrolovat, zda jsme dripper skutečně usadili rovně. Tím druhým je tvar spodní vidlice, který je uzpůsoben vážení pouze výsledného nápoje. Pokud jste uživateli vah jako Acaia Pearl nebo Brewista Ratio Scale, které svou plochou bez sebemenších problémů pojmou celou konstrukci, tento problém pro vás odpadá. Nastává tak teoreticky pouze pro uživatele vah o velikosti Brewista Smart Scale V2.

Oba tyto problémy však mají velmi snadné řešení – S04 totiž najdeme ještě v jedné variantě. Rozdíl oproti stanici je v absenci ocelové konstrukce, jelikož drippery díky rozšířené kružnici okolo spodního otvoru, stojí přímo na serveru. Zároveň nám to řeší problém s váhou, protože v tomto momentě nám přímo na váze stojí pouze server, který pojme každá váha. Tato varianta se vyrábí buď v porcelánové, nebo plastové verzi, která je cenově skutečně hodně friendly.

A tak nastal čas na finální otázku. Potřebujete tohle celé?

Pokud chcete celou přípravu kávy, ať už své nebo kávy pro vaše hosty posunout o krok dál tím, že zpomalíte, uděláte krok zpátky směrem k řemeslu a budete se skutečně soustředit na každý detail ovlivňující výsledek při přípravě, je pro vás S04 ideální volba. Více než příjemným bonusem, pro mě a mně podobné, je fakt, že na první pohled skutečně zaujmete každého, pro koho budete kávu připravovat. Včetně vás samotných. Pokud na druhou stranu chcete „prostě kafe“, doporučil bych vám spíše například Gabi. Finální rozhodnutí už je ale skutečně pouze na vás.

Sincerely with nothing but <3,

JS            

Social links